Maydanozu uzun süre taze tutmanın püf noktaları

Paylaş
 

Maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler çabuk sararıyor ve çürüyebiliyor. Peki, maydanozu uzun süre nasıl taze tutabilirsiniz? İşte sizin vereceğimiz püf noktalar ile maydanozları buzdolabınızda 2 haftaya kadar taze tutabilirsiniz.

Buzdolabını kullanın
İlk önce maydanozun üzerindeki toprak ve kimyasal kalıntıları temizlemek için yıkayın. Ardından, fazla nemini maydanozu tutarak sallayın ve birkaç kağıt havluya sarın. Daha sonra maydanozu tekrar kağıt havluyla sarın ve buzdolabı poşetine koyun. Bu poşeti buzdolabında saklayın ve maydanozu soğutun. Bu yöntem sayesinde maydanozu 3-5 gün taze tutabilirsiniz.

Maydanozları daha taze tutmak için bir diğer yöntem de çiçeklere bakar gibi, maydanozlara da o şekilde bakmak. Maydanozları durulayıp ve saplarının diplerini kesin. Kavanoza ya da bardağı suyla doldurun ve maydanozları bu suya koyun.

Kavanozun üzerini açık kalacak şekilde plastik bir torba ile örtün. Bu yöntem yaprakların nemli kalmasına yardımcı olacaktır. Daha sonra buzdolabına kaldırın ve suyunu haftada birkaç kez değiştirin ve diplerinden kesin. Bu yöntem sayesinde maydanozları 1-2 hafta boyunca taze kalacaktır

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu yazı 377 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak