Pirinç suyunun faydaları nelerdir?

Paylaş
 

Özellikle Asyalılar’ın güzellik sırrı olarak bilinen pirinç suyu, saç sağlığını geliştiriyor, elektriklenmeyi önlüyor, ciltteki gözenekleri küçültüyor, tahrişi azaltıyor ve cildinizi yumuşacık yapıyor.

Pirinç suyu nasıl elde edilir?

Pirinç suyu elde etmek için tek yapmanız gereken pirinci yıkadıktan sonra bir süre suda bekletmek. Daha sonra pirinç tanelerini ayırarak suyunu kullanmak.

Güçlü, yumuşak ve sağlıklı saçlar için pirinç suyu nasıl kullanılır?

Pirinç suyunda bulunan protein saçlarınıza yeniden hayat vererek güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar, dökülmeyi önler ve uzamasını kolaylaştırır. Pirinç suyunda bulunan inositol olarak bilinen karbonhidrat saç hasarını önler, sağlıklı ve yumuşak kalmasını sağlar.

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra normal suyla karıştırdığınız pirinç suyuyla 10 dakika masaj yaparak saçlarınızı yıkayın. Daha sonra normal suyla durulayın. Etkili sonuç için aynı işlemi haftada 2-3 kez uygulayın.

Saçlardaki elektriklenmeye pirinç suyu çözümü

Pirinçte bulunan protein saçlara derinlemesine bakım yaparak yumuşamasını sağlar. Böylece saçlar daha kolay şekle girer. İnositol karbonhidratı ise saçların esnekliğini arttırır.

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra güzelce durulayın. 1’e 3 oranında pirinç suyuyla banyo suyunu karıştırdıktan sonra saçlarınızı en son bu suyla durulayın. En iyi sonuç için haftada 1-2 kez uygulayın.

Ciltteki irritasyonu pirinç suyuyla önleyin

Ciltteki egzamaya ve cilt kuruluğuna bağlı irritasyon ve enflamasyonu önlemek için pirinçte bulunan nişasta oldukça etkilidir.

Küvetteki banyo suyunuza bir bardak pirinç suyu ekleyerek günde iki kez bu suyun içinde 15-20 dakika bekleyin. Lokal irritasyon ve enflamasyonu önlemek için ise bir pamuğu pirinç suyuna batırıp problemli bölgeye günde birkaç kez uygulayın.

Gözenekleri sıkılaştırmanın formülü

Açık ve geniş gözenekler görüntü olarak rahatsızlık vermesinin yanı sıra cildinizi akne ve siyah noktalar gibi dermatolojik problemlere karşı hassas hale getirir. Pirinç suyu, cildinizi sıkılaştırarak bu problemleri minimuma indirir, cildinizin pH dengesini yeniden sağlar, hücre gelişimini tetikler ve kan dolaşımına yardımcı olur.

Eşit oranda su ve pirinç suyunu karıştırın. Bir pamuğu bu karışıma batırarak cildinize uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. En iyi sonuç için bu uygulamayı her gece yüzünüzü temizledikten sonra yapın.

Sağlıklı bir cilt tonu

Cildinizdeki ton farklılıklarından şikayetçiyseniz sağlıklı ve kusursuz bir cilt görüntüsü için pirinç suyuna başvurabilirsiniz. Pirinç suyu, toksinlerin cildinizden atılmasını sağlayarak cilt esnekliğini arttırır ve enflamasyonu önler. Uzun süreli kullanımda ise cilt tonunu açarak yaşlanmaya bağlı lekeleri ve hiperpigmentasyonu önler.

Bir pamuğu suyla seyreltilmiş pirinç suyuna batırıp temizlediğiniz cildinize tonik olarak uygulayın. 5-10 dakika kadar beklettikten sonra birkaç dakika da yuvarlak dokunuşlarla masaj yapın. Ilık suyla durulayın. En iyi sonuç için her gün uygulayın.

Nemlendirici etki

Pirinç suyu cildinizin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur. İçeriğindeki protein, su kaybını önleyerek cildinizin yumuşaklığını korur. Antioksidanlar ise cilt yaşlanması, güneş ışınları ve çevresel faktörlerin neden olduğu hasarı en aza indirir.

1:2 oranında pirinç suyunu soğuk suyla seyreltin. Bir bezi bu suya batırıp yüzünüze yerleştirin. 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü kalan pirinç suyuyla nazikçe yıkayın. En sonunda yüzünüzü normal suyla yıkayın. En iyi sonuç için günde 1 bu işlemi uygulayın.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu yazı 254 kere okundu.
Etiketler:
bella türkiye
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak