Yaşlanmaya 20 yaşında başlıyorsunuz

Paylaş
 

Yaşlanmayı 40 veya 50’li yaşlar ile ilişkilendiriyorsanız; size kötü bir haberimiz var. 25’e ulaştığınızda kollajen seviyeleriniz yavaşça azalmaya başlar. Bu durum, sarkan cildin ortaya çıkmasına ve ince çizgilerin başlamasına neden olur. C Vitamini gibi antioksidanlar genç, sağlıklı görünen cildin korunmasına yardımcı olacaktır.

Uyku ve kırışıklık ilişkisi
Uyku vücudunuzun onarılmasına ve yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, yan veya karnınızın üstünde uyursanız, yüzünüze kırışıklıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunabilecek baskıyı fark etmeden de olsa uygularsınız.

Cildiniz 3 katmanlıdır
Cilt hakkında her zaman tek katman gibi konuşuruz, ancak üç katmandan oluşur; epidermis, dermis ve hipodermis.

Cilt sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olur
Cildiniz kan dolaşımıyla sıcaklığı düzenleyebilir. Kan damarlarınız cildi genişlettiğinde ısı kaybına izin verir, damarlar daraldığında ısıyı korumaya yardımcı olur.

Cildinizdeki koyu lekeler…
20’li yaşlardan başlayarak geniş spektrumlu SPF 15 veya üstü giymek son derece önemlidir. Güneş lekeleri cildinizde hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve daha fazla güneşe maruz kalma ile artabilir.

Dakikada 30.000 ile 40.000 arasında cilt hücresi dökeriz.

Göz kapaklarınız en ince cilde sahipken, ayaklarınızın tabanı ve avuç içleri yapı olarak en kalındır.

Aynı cilt tipine sahip olsanız bile, tüm yaşamınız boyunca hormonal dengesizlik, iklim değişikliği ve yaş gibi şeyler cildinizin bir türden diğerine geçmesine neden olabilir.

Güneşe maruz kalma erken yaşlanmanın yaklaşık yüzde 90’ını oluşturabilir ve kirlilik ve sigara içmek gibi diğer faktörler cildinizin yaşlanma hızını etkileyebilir. Yani çevresel faktörler, cilt yaşlanmasında; genetik faktörlerden daha büyük rol oynar.

Cildiniz 22 metrekarelik bir alana yayılıyor, bu da onu en büyük ikinci organınız olan karaciğerden önemli ölçüde daha büyük bir organ olduğu anlamına geliyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu yazı 250 kere okundu.
Etiketler:
genç cilt yaşlılık
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak