13. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başladı…

21.11.2023
A+
A-
Sinema Yazarı / Film Eleştirmeni

Adalet temasıyla her yıl düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivalinin  Cemal Reşit Rey Salon’unda Pınar Yağmur Atacan ve Hakan Bilgin’in sunumu ile 13.Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivalinin açılışına katıldım.Festivalin gayet çalışılmış ve harika filmlerin yarıştığı dolu dolu bir festival. Film festivali yapmak zor iştir. Gösterime girecek filmleri seçmek ayrı bir özen yarışan filmleri seçmek daha da önemlidir. Filmler hem teknik, hem senaryo hem güncel konuları işleyen filmler olmalıdır.

Festivalin jurisini tanıtımı yapıldığı gecede Juri üyeleri kategorilere gör şöyle sıraladım: Yolande Zauberman, Anna Margarita Albelo, Carmen Gray, Melis Behlil ve Selen Öztürk’ten oluşuyor. Bu yıl jüri başkanlığını Yolande Zauberman yapacak.”Altın Terazi Kısa Metraj Kurmaca Film Yarışması Jürisi başkanlığını, Julie Rousson yapacak. Lalehan Öcal ve Serdar Örçin diğer jüri üyeleri olarak en iyi kısa filmi belirleyecek.Altın Terazi Kısa Metraj Kurmaca Film Yarışması’nda yarışacak olan kısa filmler; İrem Akbal, Maxine Williamson ve Kasım Ördek’ten oluşan ön jüri tarafından seçildi.Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması’nın jüri başkanlığını Enis Rıza Sakızlı üstlendi. Diğer jüri üyeleri ise; Aslı Akdağ ve Yorgos Zois’den oluşuyor. Filmler; Ayşegül Selenga, Farhad Eyvazi ve Muhammed Beyazdağ’ın ön jüriliğinde seçildi. SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) jürisi; Aslı Ildır, Rıza Oylum ve Sezen Sayınalp’den oluştu. Ayrıca öğrenci jürisinde; Günsu Akçatepe, Merve Baba, Tulya Tuana Diplomat, İrem Varol ve Mert Baran Yeşilbahçe yer alıyor.

Festivalin bu yılki teması “İfade Özgürlüğü” açılışta  festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, yaptığı konuşmada; “Özellikle hukukçuların hiçbir makam, güç odağının etkisine girmeden sadece ve sadece hukuku uygulamalarını istiyoruz” dedi

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali direktörü Bengi Semerci “Biz festivali, sadece her yıl biriktirdiğimiz aratarak çoğalan dostlarımızla gerçekleştiriyoruz. Destekleyenlere çok teşekkür ediyoruz. Bu yıl festivalde gösterimde olacak filmlerin bir çoğu aynı zamanda kendi ülkelerinin Oscar adayları. ‘Herkes İçin Adalet’ demeye devam ediyoruz ama özellikle bu yıl ve bundan sonra herkes için sinema diyoruz.” diye konuştu. Semerci, katılımcılara festival hakkında ayrıntılı bilgiler vererek konuşmasını tamamladı.

Her yıl verilen sinema onur ödüllü Sinema ve tiyatro sanatçısı Ayşenil Şamlıoğlu’na Pelin Esmer tarafından verildi. İnsan hakları ve ifade özgürlüğü konusunda sürdürdüğü çalışmaları nedeniyle  ‘Akademik Onur Ödülü’ Prof. Dr. İonna Kuçuradi’ye, 16 Kasım 2023 Perşembe akşamı festivalin açılış töreninde takdim edildi. Şamlıoğlu konuşmasında bir anısından bahsederek şöyle anlattı: “bu ülke değerler mezbahasıdır demişti zamanında bir hocam, bu festival sayesinde farkındalığımızı hatırladık” dedi.

Sinema katkı ödüllerinde ise sinema yazarı Alin Taşçıyan ve bir çok filmin ışık ve görüntü yönetmenliği yapan Hüseyin Özşahin’e verildi.Özşahin’in rahatsızlığından dolayı ödülü gene sinema emekçisi Necmettin Çobanoğlu’e Özşahin’e verilmek üzere verildi.

17-23 Kasım 2023 tarihlerinde filmler Atlas 1948 Sineması, Kadıköy Sineması, İBB Beyoğlu Sineması’ında gösterimler yapılacak.

Festivalde ülkelerin Oscar adayı filmleri de gösterimde, ayrıca festival kapsamında dünya promiyeri yapacak.Festivalin açılış filmi   ‘Alev Sönmeden Önce’ filmi  gösterimini seyrederek geceyi sonlandırdık. İyi Seyirler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.